Karapara Endüstrisi ve Aklama Suçu

Dünya’da her yıl, suç örgütleri tarafından uyuşturucu kaçakçılığı başta olmak üzere diğer yasadışı işlerden elde edilen yaklaşık bir trilyon dolar, çeşitli ve karmaşık yöntemlerle temiz ve yasal bir para gibi malî sisteme sokulmaktadır. Bu paralar, daha sonra yeniden uyuşturucu ticareti ve diğer örgütlü suçlara yatırılmaktadır. Bu kara fonlar sayesinde, suçlular politik ve ekonomik sisteme nüfuz etmekte, hukuk devletini ve bu devletin egemenliğini zayıflatmaktadır.

Tehlikenin ulaştığı boyutları herhalde en iyi, “the Economist” dergisinde yer alan “Karaparaya karşı önlem alınmazsa 2020 yılında ABD Başkam’m mafya seçtirecek” cümlesi ifade eder.
Demokratik toplumların içindeki “Truva atı”na benzetilen mafya canavarının candamarı ise, karapara aklamadır. Çok uluslu bir şirket gibi faaliyet gösteren, yolsuzluk, şiddet, şantaj ve tehdit gibi etkili silahlara sahip bu canavarın can damarını kesmeye yönelmeyen ve eşit silahlarla yapılmayan bir mücadele başarısız kalmaya mahkumdur.
Bu nedenle karapara aklama olgusunu örgütlü suç ve yolsuzlukla sıkı bağları dahil, tüm yönleri ile tanımak mücadeleci makamlar ve uygulamacılar kadar her aydın kişinin ödevidir.

Kitabın Tamamını okumak için lütfen bu linki tıklayın (Sağ Tıklayıp “Hedefi Farklı Kaydet” diyerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz)

Not: Kitap; iphone, ipad, ereader, tablet pc gibi cihazlar için uygun formatta olup bu cihazlarda da okunabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir